نهنگ ارز دیجیتال

با سرد شدن بازار ارز ، فعالیت خرده فروشی در حال کاهش است. اما تعداد دارنده های بزرگ یا “نهنگ های رمزنگاری” همچنان در حال افزایش است. به عنوان مثال، در 2 ژوئیه 2021، ظهور 18 نهنگ جدید مشاهده شد، با دارایی جمعی 82،760 بیت کوین بیش از 3 میلیارد دلار به قیمت فعلی.

در حالی که طبقه بندی نهنگ ها عمدتا از اقدامات خودسرانه استفاده می کند ، دارندگان بیش از 1000 بیت کوین اغلب همینگونه در نظر گرفته می شوند. معاملات انجام شده توسط نهنگ ها با دارا بودن دارایی وسیع، به طور طبیعی بر قیمت بیت کوین تأثیر می گذارد، اما این تأثیر به دلیل دارا بودن ارزش بازار کمتر در آلت کوین ها بیشتر نمایان می شود.

نمونه ای از این امر زمانی بود که اتریوم، دومین ارز رمزپایه بزرگ، در فوریه 2021 بیش از 50 درصد در Kraken ، مبادله رمزنگاری مستقر در ایالات متحده سقوط کرد. این حرکت ناپایدار از نزدیک به 1600 دلار به 700 دلار می تواند نتیجه یک واحد باشد. به گفته مدیرعامل صرافی CEO، نهنگ دارایی های خود را می فروشد.

این واقعیت که سرمایه گذاران سازمانی بیت کوین و سایر ارزهای رمزنگاری شده را جمع آوری کرده اند به این معنی است که احتمالاً شاهد رشد تعداد نهنگ ها خواهیم بود. و با توجه به چگونگی تأثیر آنها بر قیمت ها، درک نحوه شناسایی معاملات آنها ضروری است.

در این مقاله، ما فعالیت های معاملات نهنگ رمزنگاری شده را همراه با چند مرحله در مورد چگونگی تشخیص معاملات نهنگ تجزیه می کنیم تا بتوانید اطلاعات را در استراتژی معاملاتی خود وارد کنید. بیایید با درک اینکه نهنگ های رمزنگار چه کسانی هستند شروع کنیم.

نهنگ های کریپتو چه کسانی هستند؟

نهنگ های رمزنگاری نهادهایی هستند که تعداد زیادی سکه از یک ارز رمزنگاری شده را در اختیار دارند. همانطور که قبلاً ذکر شد ، هیچ آستانه ای “رسمی” وجود ندارد که بتوان آن را نهنگ در نظر گرفت ، اما وقتی صحبت از اتریوم می شود ، 1000 سکه رایج ترین رقم است. برای آلتکوین ها ، این تعداد معمولاً بسیار بیشتر است ، زیرا سرمایه بازار آنها به طور قابل توجهی کمتر از بیت کوین است.

در بخش بعدی ، به این موضوع می پردازیم که چرا ناظران بازار به نهنگ ها و رفتار معاملاتی آنها علاقه مند هستند.

چرا معاملات نهنگ رمزنگاری شده را دنبال کنیم؟

درک و پیشگیری از حرکت های عمده بازار

برای اهداف این مقاله ، لازم نیست بدانید که چگونه یک نهنگ ارز های خود را در اختیار گرفته است. در عوض، ما بر وجود واحدهایی تمرکز می کنیم که دارایی آنها به اندازه کافی بزرگ است و احتمالاً با یک معامله بزرگ بر بازار تأثیر می گذارند. تحرکات شدید در بازار اغلب به نقدینگی بازار مربوط می شود – به ویژه عمق بازار و گسترش آن. نهنگ ها با ذخایر گسترده ارز های خود می توانند نقدینگی را به طور موقت تخلیه کرده و نوسانات بازار را افزایش دهند. از آنجا که این بازیگران اصلی نیز برای افزایش ارزش دارایی های خود معامله می کنند ، منصفانه است که فرض کنیم معاملات آنها به منظور جابجایی بازارها به نفع کسانی است که در طرف دیگر تجارت هستند.

یک نهنگ یا یک گروه ، می تواند با فروش تعداد قابل توجهی از سکه به طور بالقوه یک سقوط را ترتیب دهد تا بتواند فروش گسترده تری را در بازار ایجاد کند ، اما سپس سکه ها را خریداری کرده و با قیمت های ارزان تر خریداری کند. به طور مشابه ، آنها همچنین می توانند فشار فشاری را ایجاد کنند تا قیمت دارایی افزایش یابد و سرمایه گذاران خرده فروش را جذب کند، که فشار خرید آنها این جهش را بیشتر می کند و در نتیجه ارزش دارایی نهنگ ها را افزایش افزایش پیدا میکند.

به عنوان مثال ، در 2 آوریل 2019 ، ارزش بیت کوین تنها در عرض دو ساعت از حدود 4200 دلار به نزدیک به 5000 دلار رسید. در حالی که در ابتدا این یک شکست برای نمودار تلفیقی طولانی به نظر می رسید ، گزارشات به یک سفارش 20،000 واحد بیت کوین اشاره کرد که در سه صرافی مختلف اجرا شد. این خرید با موفقیت قیمت های بازار را تغییر داد و به عنوان محرکی برای افزایش قیمت عمل کرد که باعث شد ارز دیجیتال پیشرو تا پایان ماه ژوئن به بیش از 240 درصد افزایش قیمت رسید.

چگونه می توان حرکات نهنگ را با موفقیت ردیابی کرد؟

وقتی صحبت از نظارت بر نهنگ ها می شود ، به آدرس های کیف پول حاوی حداقل 1000 BTC نگاه می کنیم. این کیف پول ها را می توان در بلاک چین شناسایی کرد و سپس از نظر فعالیت بررسی کرد. هرگونه معامله ورودی یا خروجی به/از این کیف پول ها ممکن است برای شرکت کنندگان در بازار جالب باشد. یک معیار اضافی که ممکن است بینش مفیدی ارائه دهد ، افزایش یا کاهش کلی تعداد کیف پول های واجد شرایط نهنگ است.

قبل از بررسی ابزارهای موجود برای نظارت بر نهنگ ها ، ما به طور مختصر انواع اصلی معاملات را که باید در مورد فعالیت تجارت نهنگ مورد توجه قرار گیرد ، بیان می کنیم.

معاملات کیف پول به مبادله

معاملات کیف پول به مبادله ، جریانهای مبادله ارز ، به دلیل نحوه معاملات رمزنگاری مهم هستند. از آنجا که مبادلات متداول ترین بسترهای معاملاتی هستند ، هرگونه حرکت سکه از نهنگ به کیف پول مبادله شناخته شده معمولاً به این معنی است که واحد تجاری سکه ها را به حساب مبادله خود واریز کرده و قصد دارد آنها را در کوتاه مدت و میان مدت معامله کند.

یک سپرده بزرگ بیت کوین عموماً نشان می دهد که نهنگ در حال فروش سکه در بازار است ، در حالی که سپرده بزرگ یک استیبل کوین ، مانند تتر، ممکن است نشان دهنده خرید بالقوه باشد. از آنجا که معاملات نهنگ های بزرگ می تواند بازارها را جابجا کند، هر نشانه ای که نشان می دهد یک نهنگ در حال آماده شدن برای فروش سکه است، فشار نزولی را بر بازار وارد می کند و این امر میتواند بلعکس هم باشد.

معاملات مبادله به کیف پول

دارندگان رمزنگاری بزرگ به دلیل امنیت بیشتر ، همیشه کیف های سرد را برای نگهداری طولانی مدت ترجیح می دهند. این بدان معناست که برداشت زیاد از کیف پول مبادله ای و وارد شدن به کیف نهنگ ممکن است نشان دهد که واحد تجاری قصد فروش این ارز ها را در کوتاه مدت ندارد.

چنین خروحی هایی عرضه ارز را در مبادلات کاهش می دهد و می تواند منجر به افزایش قیمت شود ، به ویژه در زمان تقاضای زیاد. از طرف دیگر ، خروج سکه های پایدار را می توان به عنوان یک علامت منفی در نظر گرفت ، به این معنی که نهنگ ها ترجیح می دهند به صورت نقدی باقی بمانند و شرایط بازار را برای سرمایه گذاری نامطلوب بدانند.

معاملات کیف پول به کیف پول

به غیر از مبادلات ، نهنگ ها اغلب به دلایل مربوط به حریم خصوصی و نقدینگی معاملات رمزنگاری فرابورسی را انجام می دهند ، زیرا خدمات معاملاتی فرابورس اغلب می توانند معاملات بزرگ را مدیریت کرده و در عین حال مشکلات نقدینگی را کاهش دهند.

معاملات فرابورس عمدتاً قابل ردیابی نیستند و تأثیرات آنها بر قیمت اغلب به اندازه معاملات معمولی برجسته نیست. با این حال ، یک معامله بزرگ از یک کیف نهنگ به کیف دیگر می تواند به طور بالقوه یک تجارت فرابورس باشد.

ابزار های ردیابی نهنگ ها

بسته به مهارت فنی کاربر ، تجزیه و تحلیل روی زنجیره می تواند انواع مختلفی داشته باشد. هر گره ای با یک نسخه کامل از یک بلاک چین می تواند همه معاملات انجام شده در آن بلاک چین و سایر نقاط داده را بررسی کند ، که می تواند در قالب های مختلف مورد پرسو جو قرار گیرد و نمایش داده شود. با این حال ، ابزارهای موجود ، مانند بلاک چین اکسپلورز ، این فرایند را بسیار در دسترس و کاربرپسند می کند.

بلاک چین اکسپلور

بلاک چین اکسپلور به عنوان پایگاه داده برای بلاک چین عمل می کند و می تواند برای بررسی فوری تراکنش ها ، آدرس کیف پول و سوابق تاریخی از ابتدا تا به امروز مورد استفاده قرار گیرد. به عنوان مثال ، Etherscan ، یک کاوشگر بلاک چین برای بلاک چین اتریوم ، می تواند نقاط مختلف داده را نشان دهد ، مانند آدرس های کیف پول برتر از نظر دارایی ETH و غیره.

با این حال ، اکثر دارندگان ارز معمولاً صرافی هستند. می توانید این موضوع را با فیلد Name Tag تعیین کنید. آدرس هایی که برچسب نام ندارند و تراکنش های نسبتاً کمتری دارند مواردی هستند که همه چیز جالب می شود. سپس می توانید به آدرس کیف پول شخصی بروید و مقدار دقیق توکن هایی را که در شبکه اصلی اتریوم دارند ، تاریخ آخرین انتقال توکن ها و غیره را مشاهده کنید.

آدرس کیف پول نهنگ ETH با جزئیات معامله و توزیع توکن. منبع: Etherscan

اگر کیف پول نهنگ خاصی جالب به نظر می رسد ، می توانید از ویژگی لیست تماشا در Etherscan برای تنظیم هشدارها به منظور ردیابی معاملات به و از آن آدرس استفاده کنید.

هشدار نهنگ

Whale Alert یک حساب توییتری است که تراکنش های بزرگ را در بلاک چین های اصلی ارسال می کند و همچنین آدرس های کیف پول شناخته شده را برچسب گذاری می کند. این سرویس دارای عملکرد API برای کسانی است که می خواهند جمع آوری داده های خود را سفارشی کنند. با این حال ، پست های توییتر آن باید برای نظارت عمومی کافی باشد.

نتیجه: نهنگ ها دارای سرمایه ی زیادی هستند معمولا روی ارز هایی سرمایه گذاری میکنند که ارزش کل بازار بالای 500 میلیون دلار باشد و در حال رشد چشمگیر است. وقتی یک ارز دیجیتال (معمولا ارزان) توسط یک نهنگ سرمایه گذاری میشود سریع رشد میکند که در بالا مثال زده شده است و سود اصلی آن را خود نهنگ ها میکنند چون وقتی قیمت آن بالا می رود کم کم آن ارز را میفروشند و همین باعث ریزش بازار میشود. پس بسیار مراقب باشید 3 نکته ای که بعد از خرید یک ارز توسط نهنگ باید انجام دهید این است اول سایت های خبری رمز ارز ها را دنبال کنید دوم اینکه خبر های آن ارز و whale alert را در توییتر حتما دنبال دنبال کنید و سوم اینکه از تحلیل های تکنیکال هم بد نیست استفاده کنید.

منبع: okex

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *