کرونا لامبدا یک گونه جهش یافته ی جدید است که تا الآن موارد کمی در امریکای جنوبی دیده شناسایی شده است. این نوع از کرونا تا الان به ایالات متحده نیز رسیده است و عفونی تر از نوع آلفای کرونا است.

در اغلب فصل تابستان جدیدترین نوع کرونا دلتا ویروس بود که به سرعت تبدیل به نوع غالب در ایالات متحده شد. اما در چند هفته ی اخیر گونه ی جدیدی به نام گونه ی لامبدا (Lambda variant) که به C.37 معروف است پدید آمد.

فرق نوع لامبدا با انواع کرونا چیست؟

تفاوت بین نوع لامبدا با سایر گونه ی های کرونا این است که دارای جهش های متعددی در پروتئین سنبله آن است. داده های اولیه از تیم های تحقیقاتی ژاپنی و شیلی ، که هنوز تأیید یا منتشر نشده است ، نشان می دهد که این جهش ها ممکن است به ویژگی لامبدا خواص مشابهی با نوع دلتا بدهند – یعنی این جهش ها می توانند نوع لامبدا را نسبت به نوع آلفا اصلی عفونی تر کنند. علاوه بر این ، این جهش ها می توانند نوع لامبدا را در برابر واکسن ها مقاوم تر کنند.

چگونه گونه های جدید covid19 به وچود می آیند؟

گونه ها وقت پدیدار میشوند که جهش کنند. ویروس ها به سرعت تکثیر میشوند و در هر دور تکثیر میتوانند جهش های جدیدی ایجاد کنند. برخی از جهش ها هیچ تاثیری بر ویروس ها ندارند اما برخی دیگر میتوانند ویروس را قوی تر و قادر به زنده ماندن کنند. ویروسهای قوی تر می توانند میزان آلودگی بالاتری داشته باشند و به آنها اجازه می دهد افراد بیشتری را آلوده کنند. آنها همچنین می توانند در برابر واکسن ها و واکنش سیستم ایمنی مقاوم شوند – به این فرار ایمنی می گویند.گرچه انواع زیادی از COVID-19 کشف شده است ، اما همه آنها نگران کننده نیستند. در حال حاضر بیش از دوازده نوع COVID-19 در سراسر جهان در حال گردش است و سازمان بهداشت جهانی (WHO) و مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) همه آنها را ردیابی می کنند. سازمان بهداشت جهانی و CDC به دقت بر روی انواع مختلف “انواع مورد نگرانی” و “انواع مورد توجه” نظارت می کنند.

تفاوت بین گونه لامبدا covid با سایر گونه ها چیست؟

علائم ناشی کرونا از نوع لامبدا همان علائم ناشی از انواع دیگر کرونا است. تا کنون ، طبق گفته WHO ، نوع لامبدا تنها “نوع مورد توجه” است. این بدان معنی است که این نوع دارای جهش هایی است که می تواند شدت بیماری را افزایش دهد. اما این شواهد بر اساس مطالعات آزمایشگاهی است و ما شواهد کافی برای نشان دادن این که باعث بیماری شدیدتر یا افزایش خطر بستری شدن می شود نداریم. اگر هر یک از این موارد اتفاق بیفتد ، WHO و CDC می توانند نوع Lambda را به “نوع نگرانی” تغییر دهند.

ایا واکسن کووید 19 در برابر نوع لامبدا مقاوم است؟

برخی داده ها وجود دارد که نشان می دهد واکسن ها می توانند در برابر نوع لامبدا کمتر موثر باشند. با این حال ، این داده ها از مطالعه انجام شده در آزمایشگاه است و چنین داده هایی همیشه با آنچه در زندگی واقعی اتفاق می افتد ارتباط ندارند. این داده ها هنوز مورد بررسی یا انتشار قرار نگرفته اند. وجود این نوع جدید این واقعیت را که واکسن COVID ایمن و موثر است تغییر نمی دهد.

چه کاری میتوانید انجام دهید تا کمتر مورد خطر نوع لامبدا قرار بگیرید؟

خوشبختانه ، نوع لامبدا در ایالات متحده چندان رایج نیست در واقع ، 93 درصد از موارد COVID ناشی از نوع دلتا است ، در حالی که کمتر از 1 درصد مبتلا به کووید، به دلیل نوع لامبدا است. دانشمندان همچنین تصور می کنند که لامبدا به این سرعت گسترش نمی یابد ، و به همین دلیل دلتا همچنان اصلی ترین نوع در ایالات متحده است.

این بدان معناست که روشهای معمول پیشگیری برای محافظت از خود در برابر نوع لامبدا کافی است. به یاد داشته باشید به:

  • در صورت بیماری با علائم کووید و در صورت لزوم آزمایش دهید.
  • از افراد مبتلا به علائم کووید دور بمانید.
  • در بیشتر مواقع دست های خود را بشویید و یا الکل بزنید.
  • ماسک بزنید.
  • واکسن بزنید.

نتیجه نهایی

نوع لامبدا به دلیل پتانسیل عفونی بودن بیشتر و نشان دادن مقاومت در برابر واکسن ، “مورد توجه” است. خوشبختانه ، این داده ها فقط در آزمایشگاه نشان داده شده است و در انسان مشاهده نشده است. این نوع در ایالات متحده به سرعت گسترش نیافته است بهترین راه برای محافظت از خود در برابر نوع لامبدا واکسیناسیون در برابر COVID-19 است.

منابع: who ,goodrx

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *