ویپ، تکنولوژِی ای که امروزه در اختیار عموم گرفته است اما مخاطبین آن عموم مردم نیستند بلکه افراد سیگاری ای هستند که قصد دارند سیگار را ترک کنند.

ویپ ها بی ضرر نیستند اما ضررشان بسیار کمتر از سیگار است.

به طور کلی نیکوتین موجود در ویپ به مقادیر نسبتا زیادی کمتر از نیکوتین موجود در سیگار است.

نیکوتین

نیکوتین یک ترکیب اعتیاد اورنده ی ـآلی نیتروژن دار است که به طور عموم در تنباکو، ناس و در میزان کمتر در بادمجان، فلفل سبز، سیب زمینی و گوجه فرنگی وجود دارد.

به طور کلی سیستم بدن یک انسان به نیکوتین در اندازه های کم احتیاج دارد زیرا که سبب افزایش هوشیاری، حافظه و فعالیت میشود.

نیکوتین در اندازه های زیاد موجب افزایش فشار خون و کم اشتهایی میشود.

نیکوتین به خودی خود خیلی مضر نیست و سال هاست که به طور ایمن در داروها برای کمک به ترک سیگار استفاده می شود.

کارکرد ویپ در ترک سیگار

ویپ ها دستگاه های الکترونیکی هستند که به شما اجازه می دهند نیکوتین را در یک آئروسل یا بخار به جای دود استنشاق کنید. این کار با حرارت دادن محلولی (مایع الکترونیکی (جویس e-juice)) که معمولاً حاوی پروپیلن گلیکول، گلیسیرین گیاهی، طعم دهنده ها و نیکوتین است، انجام می شود.

مایعات الکترونیکی دارای میزان نیکوتین متفاوتی هستند، بنابراین شما میزان نیکوتین مورد نیاز خود را برای کمک به رفع هوس ها و سایر علائم ترک، مانند احساس تحریک پذیری و بدخلقی، کنترل می کنید.

احتمال ترک سیگار در صورت استفاده از ویپ نیکوتینی در مقایسه با سایر محصولات جایگزین نیکوتین، مانند چسب یا آدامس نیکوتین دار، تقریباً دو برابر بیشتر است.

روی آوردن به سیگار الکترونیک به میزان قابل توجهی قرار گرفتن در معرض سمومی که می توانند باعث سرطان، بیماری های ریوی و بیماری های قلب و گردش خون مانند حمله قلبی و سکته شوند، کاهش می دهد.

با این حال، ویپینگ بدون خطر نیست. افراد غیرسیگاری و جوانان زیر 18  نباید از ویپینگ استفاده کنند.

در سال 2022، کارشناسان بریتانیایی شواهد بین‌المللی را بررسی کردند و دریافتند که «در کوتاه‌مدت و میان‌مدت، استعمال دخانیات بخش کوچکی از خطرات سیگار را به همراه دارد».

در سال 2022، کارشناسان بریتانیایی شواهد بین‌المللی را بررسی کردند و دریافتند که «در کوتاه‌مدت و میان‌مدت، استعمال ویپ بخش کوچکی از خطرات سیگار را به همراه دارد».

اثرات بلند مدت ویپ

ویپ به اندازه کافی برای آگاهی از خطرات استفاده طولانی مدت وجود نداشته است. در حالی که استعمال دخانیات به میزان قابل توجهی ضرر کمتری نسبت به سیگار دارد، بعید است که کاملا بی ضرر باشد.

سیگار هنگام سوختن هزاران ماده شیمیایی مختلف آزاد می کند. بسیاری از آنها سمی هستند و تا 70 مورد آن ها باعث سرطان می شوند. آنها همچنین باعث بیماری های جدی دیگر از جمله بیماری ریوی، بیماری قلبی و سکته می شوند.

بیشتر مواد شیمیایی مضر موجود در دود تنباکو، از جمله قطران و مونوکسید کربن، در آئروسل بخار ویپ وجود ندارد.

هزینه ویپ بسیار کمتر از سیگار کشیدن است. زمانی که کیت را خریدید، تخمین زده می‌شود که هزینه بخار کردن حدود یک سوم سیگار کشیدن است.

انواع ویپ

  • سیگار الکترونیک  (E-cigarettes)
  • ویپ های پاد (Pod vapes)
  • ویپ های قلمی (Vape pens)
  • ویپ های مدل جعبه ای (Box mod starter kits)
  • ویپ جعبه ای با قدرت و توان بالا (High wattage box mod starter kits)
  • squonk تنظیم شده (Regulated squonk starter kits)

توجه داشته باشید که ما در این مقاله مزایای ویپ نسبت به سیگار رو شرح دادیم و این مزیا تنها در صورتی پا برجا هستند که کیت اصل استفاده بشه. در غیر اینصورت با استفاده از کیت های تقلبی خطرات بسیار زیادی شما رو تهدید خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *