حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس جمهور در جلسه هیئت دولت با اشاره به مشکلات امروز کشور اظهار کرد: همیشه بین وضعیت موجود با وضعیت مطلوب فاصله وجود دارد و ما با تلاش باید این فاصله را کم کنیم.

روحانی افزود: ممکن است گاهی مشکلی مانند سیل، زلزله و کرونا در کشور به وجود بیاید که قابل پیش بینی نباشد یا پیش بینی دقیق نداشته باشد.

رئیس جمهور ادامه داد: در موضوعاتی مثل کمبود برق ریشه مشکلات باید شناسایی شود. در برخی موضوعات در کشور باید سرمایه گذاری شود و از اصول اساسی است. در واقع بدون سرمایه گذاری نمی‌توان کاری انجام داد و اگر بگوییم می‌توانیم شعار بی‌محتواست.

وی تصریح کرد: سرمایه گذاری یکی از اصول اساسی است و نمی‌توان بدون سرمایه گذاری کاری را انجام داد؛ اگر قرار است کاری انجام شود نیاز به سرمایه داریم تا بتوانیم تحول اساسی را ایجاد کنیم.

روحانی عنوان کرد: امروز حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیارد دلار طرح آماده برای سرمایه گذاری در زمینه‌های مختلف داریم که روی آن‌ها مطالعه و کار شده و هزینه‌های آن پیش بینی شده است، ولی مشکلاتی در زمینه سرمایه گذاری داریم.

رئیس جمهور اظهار کرد: در داخل کشور مشکلاتی در زمینه سرمایه گذاری وجود دارد که بعد از هماهنگی قوا و ارگان‌ها با یکدیگر، قابل حل است؛ امیدواریم بعد از ۱۲ مرداد، این مشکلات حل و رفع شود.

وی افزود: در موضوع FATF تا روابط ما با بانک‌ها حل نشود، مشکل خواهیم داشت؛ بیش از ۱۹۰ کشور دنیا در چارچوب FATF هستند و تنها ما و کره شمالی در این چارچوب قرار نداریم؛ در صورت نبود FATF روابط ما با کشور‌های دنیا دچار مشکل خواهد شد و در زمینه سرمایه گذاری با مشکلات جدی مواجه می‌شویم.

روحانی بیان کرد: ده ها طرح در سال ۹۹ افتتاح کردیم که حاصل برای برجام بود چرا که وقتی نفت بفروشیم ۳۸ درصد پول آن وارد صندوق توسعه ملی می‌شود و می‌توانیم سرمایه گذاری‌های مختلف انجام دهیم؛ وقتی صندوق پول نداشته باشد طرح‌های مختلف هم افتتاح نمی‌‌شود.

وی افزود: اگر FATF تصویب شود مشکلات مالی و بانکی ما حل می‌شود؛ وقتی با بانک خارجی نتوانیم ارتباط بگیریم، وقتی صندوق خالی است، وقتی نمی‌توانیم نفت بفروشیم، نمی‌توانیم سرمایه گذاری کنیم. ۱۵ هزار مگاوات برق تولید شده و آماده است، اما منابع نداریم و ۱۶ هزار مگاوات منابع آن برای تولید برق تامین شده است.

رئیس جمهور ادامه داد: می‌توانیم FATF را قبول کنیم تا این مشکلات را نداشته باشیم، البته نمی‌خواهیم بگوییم که مشکلات فعلی برق فقط مربوط به جنگ اقتصادی و FATF است؛ اینطور نیست، اما ما در دولت تولید برق داشتیم؛ در دولت‌های قبل یک هزار و ۷۰۰ مگاوات برق تولید می‌شد، اما حالا ۲ هزار مگاوات برق تولید می‌شود. البته  ۱۹ هزار و ۷۳۲ مگاوات برقی که تولید شده برای دولت دوازدهم است.

روحانی گفت: برخی می‌گویند که هیچ نیروگاهی در این دولت ساخته نشده است؛ ما دو نیروگاه را به تازگی افتتاح کردیم؛ مردم می‌شنوند و ما هر روز در حال افتتاح هستیم و کار‌های مختلفی در سراسر کشور انجام می‌شود.

۵ میلیارد دلار درآمد سالانه پتروشیمی است

وی افزود: در سال‌های قبل مشکلات این چنینی در حوزه برق نداشتیم؛ در یکی دو ماه اخیر به این دچار مشکلات شدیم. برخی کشور‌ها مانند چین و آمریکا در برق دچار مشکل شده‌اند و ممکن است در مقطعی در حوزه برق به مشکل برخوردند، ماهم به خاطر خشکسالی و کم آبی دچار این مشکلات شدیم.

رئیس جمهور بیان کرد: طرح‌های ۱۵هزار مگاوات برق معطل فاینانس است و نیاز به پول دارد. پول و منابع ۱۶ هزار مگاوات به طریقی تامین شده است در دست اجراست و ۱۵ هزار مگاوات دیگر آماده است.

روحانی ادامه داد: در همین طرح‌های آب و برق در سال‌های اخیر چهار و نیم میلیارد آماده سرمایه‌گذاری بود که تحریم ترامپ آمد و خروج ترامپ موجب قطع همه این‌ها شد و چهار و نیم میلیارد در طرح‌های آب و برق عقب افتادیم.

رئیس جمهور تصریح کرد: در سال ۹۹، بیش از ۱۱ میلیارد دلار در پتروشیمی سرمایه گذاری کردیم؛ افتتاح‌هایی که در سال ۹۹ انجام شد باعث افزایش سرمایه گذاری شده است؛ ۵ میلیارد دلار درآمد سالانه همین پتروشیمی است.

روحانی گفت: اگر مسئله‌ای پیش می‌آید دولت، مجلس و قوه قضاییه باید مشکل را حل کنیم و کشور را به شکلی نشان ندهیم که به مشکلات لاینحل رسیدیم؛ بله مشکلات وجود دارد؛ شب گذشته مردم مشکلی در قطعی برق نداشتند و این نشان می‌دهد که اقداماتی صورت گرفته است، امروز وزرا اختیاراتی دارند و باید اقدامات لازم را در این زمینه انجام دهند؛ اگر خاموشی لازم است باید از قبل اعلام شود تا مردم اطلاع کامل داشته باشند.

وی افزود: مصرف برق در سال‌های ۹۸ و ۹۹، ۵۸ مگاوات بوده و در سال ۱۴۰۰ به بالای ۶۰ مگاوات رسیده است؛ گرمای شدید، رشد مصرف برق، مشکلات رمز ارزها، مشکلات در تولید برق عامل شده تا با مشکلات فعلی در حوزه قطعی برق مواجه شویم.

رئیس جمهور گفت: تمام دولت برای مشکلات فعلی کشور تلاش می‌کنند؛ خود وزیر نیرو از این وضعیت ناراحت است؛ دیگران طوری رفتار نکنند که انگار این دولت کاری نکرده است. در همین دولت ۲۰ هزار مگاوات برق اضافه شده است؛ در گفتارمان دقت بیشتری را خرج دهیم، از صدا و سیما می‌خواهیم که در تبلیغات و بیان مسائل به وزارت نیرو کمک کند و از مردم نیز می‌خواهیم مصرف برق خود را کم کنند.

وی خاطر نشان کرد: هفته‌های پایانی دولت است ما می‌خواهیم در شرایطی دولت را تحویل دهیم که یا مشکلات نباشد یا مشکلات کمتر باشد.

روحانی گفت: در حوزه معدن کار بزرگی گرفته که مورد تاکید مقام معظم رهبری هم بوده است، عده‌ای که معادن را به نام خود کرده بودند و ۶ هزار معادنی را که گرفته بودند را پس گرفتیم، این کار بزرگی بود که صورت گرفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *